Pracuję w oparciu o Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (z ang. Brief Solution Focused Approach). Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) z założenia jest krótkoterminowa. Pozwala mi widzieć w osobie, która przychodzi do gabinetu człowieka a nie tylko problem. To proste – bez względu na diagnozę, jaka została Ci wcześniej wystawiona, czy kłopot, z którym przychodzisz jesteś dla mnie przede wszystkim osobą, która jest wartościowa i interesująca, masz swoją historię, a co najważniejsze- masz potrzeby. To one kryją się za problemami, więc nasza wspólna praca w gabinecie będzie polegała na odkryciu potrzeb oraz zasobów, jakie posiadasz by je zrealizować.
„Brief” czyli zwięźle
Cel, który określisz będziemy starać się osiągnąć w możliwie jak najkrótszym czasie (zazwyczaj nie więcej niż 10 spotkań, ale raczej nie ustalamy z góry ilości sesji). Proszę, zwróć uwagę- nie chodzi o to by było szybko. Wręcz przeciwnie- korzystając z nurtu TSR zazwyczaj pracuje się wolno, ale tak, by cel osiągnąć możliwie najkrótszą drogą. To perfekcyjnie działający paradoks.
Focus na rozwiązania
Skupimy się na tym czego chcesz i na sposobach dotarcia do tego. Spodziewaj się, że podczas spotkania będę zachęcała Cię do mówienia mniej o naturze problemów, przyczynach niepowodzeń i dolegliwościach związanych z porażkami, a więcej o Twoich oczekiwaniach, wizjach przyszłości, pozytywnych aspektach funkcjonowania i umiejętnościach.
Obserwuję to w swojej pracy i szczerze wierzę, że to Klient jest ekspertem od swojego życia, w którym ja jestem tylko towarzyszką i przewodniczką w procesie terapeutycznym. TSR to coś więcej niż rozwiązywanie problemów – to budowanie rozwiązań!
W pracy z Klientami wykorzystuję filozofię Porozumienia Bez Przemocy (z ang. Nonviolent Communication), bliskie jest mi zatem empatyczne podejście akcentujące wagę emocji i potrzeb. To też, obok świadomej pracy z ciałem i psychoterapii własnej, jedna z ważniejszych ścieżek mojego osobistego rozwoju.
Bez oceniania, szufladkowania i stereotypowych założeń podchodzę do tematu kryzysów i zaburzeń psychicznych, nieheteroseksualności, nienormatywnych relacji partnerskich (np. otwartych związków, czy związków jednopłciowych), rodzicielstwa. To tematy, które śmiało możesz poruszyć na spotkaniu. Zachęcam też do zgłaszania chęci współpracy warsztatowej w każdym temacie i z każdą grupą- nie boję się niepopularnych zagadnień, ani tzw. „trudnych uczestników”.
Gabinet wsparcia psychologicznego i psychoseksualnego.