TERAPIA A ROZWÓJ OSOBISTY- CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Published in blog
by Magdalena Łabędź
Comments are off for this post.

Rozwój jest naturalną cechą życia i jednocześnie potrzebą każdego człowieka. A. Maslow, psycholog, twórca „piramidy potrzeb” uszeregował ludzkie potrzeby życiowe, potrzebę rozwoju umieścił jako jedną z wyższych nazywając ją potrzebą samoaktualizacji- doskonalenia. Ma ją każdy, ale to w jakim stopniu będziemy ją realizować w swoim życiu świadomie zależy już tylko od nas.

Chociaż wspieranie rozwoju osobistego zagościło na stałe w ofertach psychologów, coach’ów, trenerów, to przecież warsztaty, treningi, sesje rozwojowe nie są jedyną drogą doskonalenia się. Rozwijać się możemy na mnóstwo różnych sposobów- czytając ciekawą książkę, spotykając się z wartościowymi ludźmi, odwiedzając nowe miejsca, ucząc się języków, robienia na drutach bądź jazdy na deskorolce… Oznacza to, że rozwijamy się po prostu doświadczając życia.

Kiedy więc warto udać się do „specjalisty od rozwoju”?

Wtedy, gdy chcesz rozwojowi nadać określony tor. Rozwój nieintencjonalny jest jak łąka- rośnie samodzielnie, według swojego naturalnego rytmu i bez ingerencji z zewnątrz. Rozwój intencjonalny to ogród, w którym sam/a planujesz ilość roślin, ich ułożenie, wybierasz kolory, pielęgnujesz… Jeśli zatem chcesz nadać swojemu życiu określony kształt, nadać mu sens, zrozumieć jego aspekty i ukierunkować- warsztaty rozwoju osobistego i sesje z psychologiem to coś dla Ciebie.

W świadomym kierowaniu swoim rozwojem ważną rolę odgrywają przekonania. Jeśli np. wierzysz, że albo jesteś inteligentna/y albo nie lub, że impulsywność to Twoja cecha, której nie da się zmienić, albo że nieumiejętność dogadywania się z ludźmi to coś co jest właściwością całej Twojej rodziny, a więc i Twoją już na zawsze… cóż… takie przekonania najprawdopodobniej sprawią, że trudniej będzie Ci się zaangażować w proces rozwoju, albo szybko go porzucisz. W pracy ze specjalistą odpowiesz sobie pytanie czym w ogóle jest dla ciebie rozwój- czy zależy Ci na doskonaleniu się czy też na nauczeniu się czegoś kompletnie nowego? Czy chcesz angażować się w rozwój na poziomie działania czy poprzez filozofię bycia- interesują Cię konkretne umiejętności czy może rozwój własnego wnętrza? I najważniejsze pytanie- jakie wyznajesz wartości? Badania dowodzą, że łatwiej jest angażować się w rozwój czegoś co jest w zgodzie z nami. W tym świadomym procesie wspólnie z psychologiem poszukasz odpowiedzi na pytanie po co chcesz tego, co sobie wyznaczyłaś/eś? Co Ci to da? Jak to wykorzystasz? Oraz czy cel, który sobie stawiasz jest realnie osiągalny? Terapia jest doświadczeniem przyczyniającym się do rozwoju, jak każde życiowe doświadczenie. TSR widzi terapię jako proces zmiany. Nie potrzeba więc zdiagnozowanego zaburzenia, ani nawet problemu. Terapia to nie zawsze leczenie, bywa, że stanowi ona schemat pomocny właśnie w doskonaleniu się, w dążeniu do celów, poznawaniu siebie. Z pomocą terapeuty TSR odpowiesz sobie na wiele powyższych pytań związanych z rozwojem.

Badania pokazują, że na drodze do samorozwoju warto stawiać na pielęgnowanie już istniejących zasobów, a nie na próby naprawy braków. To właśnie istniejące zasoby pomagają nam dobrze funkcjonować mimo jakichś słabości. TSR może pomóc Ci w odnalezieniu własnych zasobów i  w efektywniejszym korzystaniu z nich nawet w obliczu życiowych trudności. Sukces samorozwoju zależy też od umiejętności stawiania celów i planowania. Również i tutaj TSR wspomaga klientów- skoncentrowanie na rozwiązaniu ukierunkowuje myślenie w stronę celu, jaki chcesz osiągnąć. Kiedy wiemy dokąd chcemy dojść, to w jaki sposób tego dokonamy jest o wiele łatwiejsze do zaplanowania. Terapeuta może pomóc Ci zaplanować działania, z jego wsparciem przygotujesz się także na ewentualne trudności by lepiej je pokonać. Zmiana to nieskomplikowany, ale też niełatwy proces. Terapeuta podzieli się z tobą swoją wiedzą na temat tego procesu, abyś lepiej radził/a sobie z ewentualną frustracją związaną z początkowym brakiem efektów i szybciej podnosił/a się po czekających Cię porażkach. W procesie jest także czas na pracę nad motywacją- warto byś nagradzał/a się, umiał/a wzbudzać pozytywne emocje i dystansować się.

Świadomy rozwój może być ciekawą przygodą dla każdego kto zainteresowany jest swoim wnętrzem, chce się doskonalić i czerpie radość z poznawania. Stanowić może wyzwanie dla osób, które chcą przy jego pomocy lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami. Rozwój to naturalny proces w życiu każdego z nas i także od każdego z nas zależy jaki nada mu tor. Terapia to jedno z narzędzi w rozwoju osobistym, zachęcam do sprawdzenia jak wiele może przynieść korzyści!

rozwój osobisty

Share this article

Comments are closed.