JĘZYK- JAKA JEST JEGO ROLA W PROCESIE POSZUKIWANIA ROZWIĄZAŃ?

Published in blog
by Magdalena Łabędź
Comments are off for this post.

Kiedy wędruję po jakimś skrawku świata- doświadczam go. Kiedy tworzę mapę tego miejsca- tworzę obraz subiektywnej rzeczywistości. Mapa to nie jest to samo co terytorium. …Ale to ona warunkuje to, jak postrzega się świat.

Metafora mapy i terytorium służy w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach do zobrazowania  tego, w jaki sposób nadajemy znaczenia temu, co doświadczamy i czym jest rzeczywistość, która się w wyniku tego tworzy. W TSR wiele uwagi zwraca się na to jak osoba opisuje (jakie tworzy mapy) świat (terytorium) tworząc tym samym rzeczywistość, której doświadcza.

U podłoża leży założenie, że to w jaki sposób opisujemy świat nie tylko oddaje nasz sposób odbierania go, ale też niejako go ”tworzy”, bo to słowa nadają sens i znaczenie temu, co doświadczamy. Widać to doskonale na przykładzie życiowych kryzysów. Jeśli właśnie dobiegł końca Twój wieloletni związek i doszło do rozstania, to Twój sposób nadawania znaczeń zaprowadzić Cię może w wiele różnych rzeczywistości. „To koniec mojego świata, nie opłaca się żyć.” „To początek czegoś nowego.” „To nic, i tak ostatnie 10 lat nie było nic warte.” „Jestem do niczego skoro mnie zostawił/a, już z nikim mi się nie ułoży.” „To smutne, co mnie spotkało, ale chcę odnaleźć nadzieję na lepsze jutro.”

Jakie zastosowanie znajduje ta analogia wtedy, gdy mowa jest o pokonywaniu życiowych trudności? 

Jeśli Twoja mapa to obraz problemu, czyli miejsca, w którym nie chcesz być, to niestety nie jest to mapa prowadząca do skarbu. Język, w którym skupiasz się na opisie tego, czego n i e chcesz tworzy mapę „tu nie ma skarbu”, to mało przydatna mapa. Jeśli jednak wykonasz świadomą pracę i zaczniesz częściej nazywać to, czego chcesz zamiast mówić o tym czego n i e chcesz, dasz sobie większe szanse na dojście do celu. Musisz tylko nanieść cel na mapę, w praktyce oznacza to nazwanie tego, czego pragniesz i o czym marzysz.

Jeśli Twoja mapa zawiera obraz samych przeszkód i trudności tworzysz tym samym rzeczywistość problemową, może być Ci trudno z niej wyjść. Warto wówczas abyś w swoich opisach rzeczywistości uwzględniał/a także obszary bez problemu (dobre momenty pośród tego co jest dla Ciebie trudne) oraz abyś więcej mówił/a o swoich pozytywnych dążeniach, wartościach, potrzebach, pragnieniach, a następnie o tym co i kto Ci pomaga, co takiego jest w Tobie, co okazuje się być przydatne. Nazywanie zasobów zamiast deficytów rozrysowuje na mapie ścieżki dojścia do upragnionego celu.

Niestety język jest pełen pułapek- to między innymi znane wielu z nas „zawsze”, „nigdy”, „nikt”, „wszyscy”, a także słowa nacechowane oceną, etykiety oraz nazywanie tego czego nie ma i czego ma nie być. To opisy, które mają potężną moc tworzenia naszej rzeczywistości. Ponieważ w terapii język jest narzędziem zmiany, to właśnie spotkania z terapeutą mogą Ci pomóc w stworzeniu dla siebie nowych, bardziej przydatnych map, a przez to zmienić Twoją rzeczywistość.

język

Share this article

Comments are closed.

nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots outlet moose knuckles moose knuckle canada pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island