JĘZYK- JAKA JEST JEGO ROLA W PROCESIE POSZUKIWANIA ROZWIĄZAŃ?

Published in blog
by Magdalena Łabędź
Comments are off for this post.

Kiedy wędruję po jakimś skrawku świata- doświadczam go. Kiedy tworzę mapę tego miejsca- tworzę obraz subiektywnej rzeczywistości. Mapa to nie jest to samo co terytorium. …Ale to ona warunkuje to, jak postrzega się świat.

Metafora mapy i terytorium służy w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach do zobrazowania  tego, w jaki sposób nadajemy znaczenia temu, co doświadczamy i czym jest rzeczywistość, która się w wyniku tego tworzy. W TSR wiele uwagi zwraca się na to jak osoba opisuje (jakie tworzy mapy) świat (terytorium) tworząc tym samym rzeczywistość, której doświadcza.

U podłoża leży założenie, że to w jaki sposób opisujemy świat nie tylko oddaje nasz sposób odbierania go, ale też niejako go ”tworzy”, bo to słowa nadają sens i znaczenie temu, co doświadczamy. Widać to doskonale na przykładzie życiowych kryzysów. Jeśli właśnie dobiegł końca Twój wieloletni związek i doszło do rozstania, to Twój sposób nadawania znaczeń zaprowadzić Cię może w wiele różnych rzeczywistości. „To koniec mojego świata, nie opłaca się żyć.” „To początek czegoś nowego.” „To nic, i tak ostatnie 10 lat nie było nic warte.” „Jestem do niczego skoro mnie zostawił/a, już z nikim mi się nie ułoży.” „To smutne, co mnie spotkało, ale chcę odnaleźć nadzieję na lepsze jutro.”

Jakie zastosowanie znajduje ta analogia wtedy, gdy mowa jest o pokonywaniu życiowych trudności? 

Jeśli Twoja mapa to obraz problemu, czyli miejsca, w którym nie chcesz być, to niestety nie jest to mapa prowadząca do skarbu. Język, w którym skupiasz się na opisie tego, czego n i e chcesz tworzy mapę „tu nie ma skarbu”, to mało przydatna mapa. Jeśli jednak wykonasz świadomą pracę i zaczniesz częściej nazywać to, czego chcesz zamiast mówić o tym czego n i e chcesz, dasz sobie większe szanse na dojście do celu. Musisz tylko nanieść cel na mapę, w praktyce oznacza to nazwanie tego, czego pragniesz i o czym marzysz.

Jeśli Twoja mapa zawiera obraz samych przeszkód i trudności tworzysz tym samym rzeczywistość problemową, może być Ci trudno z niej wyjść. Warto wówczas abyś w swoich opisach rzeczywistości uwzględniał/a także obszary bez problemu (dobre momenty pośród tego co jest dla Ciebie trudne) oraz abyś więcej mówił/a o swoich pozytywnych dążeniach, wartościach, potrzebach, pragnieniach, a następnie o tym co i kto Ci pomaga, co takiego jest w Tobie, co okazuje się być przydatne. Nazywanie zasobów zamiast deficytów rozrysowuje na mapie ścieżki dojścia do upragnionego celu.

Niestety język jest pełen pułapek- to między innymi znane wielu z nas „zawsze”, „nigdy”, „nikt”, „wszyscy”, a także słowa nacechowane oceną, etykiety oraz nazywanie tego czego nie ma i czego ma nie być. To opisy, które mają potężną moc tworzenia naszej rzeczywistości. Ponieważ w terapii język jest narzędziem zmiany, to właśnie spotkania z terapeutą mogą Ci pomóc w stworzeniu dla siebie nowych, bardziej przydatnych map, a przez to zmienić Twoją rzeczywistość.

język

Share this article

Comments are closed.