DIAGNOZA W PSYCHOTERAPII- POMAGA CZY PRZESZKADZA?

Published in blog
by Magdalena Łabędź
Comments are off for this post.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, jak sama nazwa wskazuje, nie skupia się na deficytach. Dlatego klasyczna diagnoza dysfunkcji czy zaburzenia nie jest konieczna by móc korzystać ze wsparcia terapeuty/tki TSR. Uważana jest nawet za zbędną, a czasem wręcz przeszkadza. W TSR bliskie jest nam myślenie, że nie musisz znać natury problemu by znaleźć rozwiązanie. Sens takiego założenia tkwi w tym, że rozwiązywanie problemów to nie to samo to budowanie rozwiązań. Terapeuta TSR zaproponuje Ci tę drugą ścieżkę.

To nie znaczy, że terapeutę TSR nie interesują Twoje problemy. Interesują. I to bardzo. A szczególnie emocje, jakie są związane z Twoim przeżywaniem problemów, niezaspokojone potrzeby, na które wskazuje to jak doświadczasz tego co się dzieje. Problem pokazuje także co takiego jest ważne w Twoim życiu i na czym Ci zależy. Wszystkie te elementy zawierają się w diagnozie, do której formułowania zachęca TSR. To diagnoza Twoich potrzeb, wartości i ważnych aspektów, które chcesz polepszać lub rozwijać.

Problemy to w gruncie rzeczy nie konkretny stan rzeczy, ale nasz sposób doświadczania, są czysto subiektywne. Przykład? Utrata pracy. Dla jednej osoby to koniec świata- zawalenie się obiecującej kariery i pozbawienie jedynego źródła dochodu dla rodziny. Dla drugiej- uwolnienie się od toksycznego środowiska i więcej możliwości na rozwój własnej działalności. Picie alkoholu co wieczór. Dla osoby pijącej- żaden kłopot, ot zwykły sposób na odstresowanie. Dla domowników- rytuał przysłaniający wartościowy, rodzinny czas i przeszkoda w budowaniu dobrych relacji. Pomimo iż istnieją klasyfikacje pomagające nadać konkretnym zachowaniom miano zaburzenia czy trudności, to jednak ostatecznie wygrywa indywidualne, subiektywne poczucie danej osoby czy coś stanowi problem czy też nie.

Diagnoza również pełnić może różnorakie role. Jednej osobie słowa „ma Pan/i depresję” przyniosą spokój i gotowość do walki z obniżonym nastrojem („Wreszcie wiem z czym mam do czynienia! Chcę to zmienić!”). Dla drugiej- stanie się przykrą etykietą i usprawiedliwieniem braku działań zmierzających ku poprawie („No cóż… taki/a już jestem…”)

Ostatecznie, jeśli uważasz, że klasyczna diagnoza jest Ci potrzebna- zanim zwrócisz się do terapeuty skieruj swoje kroki do psychologa klinicznego (diagnosty) lub innej osoby właściwej do zdiagnozowania Twojej sprawy (np. seksuologa lub odpowiedniego lekarza). Terapeuta TSR nie może pełnić tej roli, ponieważ wówczas musiałby przyjąć pozycję eksperta i oceniać Twój stan i sposób radzenia sobie. Tymczasem lepiej, aby wspierając Cię był po prostu równym tobie towarzyszem w odkrywaniu rozwiązań.

Share this article

Comments are closed.