DIAGNOZA W PSYCHOTERAPII- POMAGA CZY PRZESZKADZA?

Published in blog
by Magdalena Łabędź
Comments are off for this post.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, jak sama nazwa wskazuje, nie skupia się na deficytach. Dlatego klasyczna diagnoza dysfunkcji czy zaburzenia nie jest konieczna by móc korzystać ze wsparcia terapeuty/tki TSR. Uważana jest nawet czasem za zbędną, a jeśli staje się jedynie etykietą dla Klienta, to wręcz przeszkadza. W TSR bliskie jest nam myślenie, że nie musisz znać natury problemu by znaleźć rozwiązanie. Sens takiego założenia tkwi w tym, że rozwiązywanie problemów to nie to samo to budowanie rozwiązań. Terapeuta TSR zaproponuje Ci tę drugą ścieżkę.

To nie znaczy, że terapeutę TSR nie interesują Twoje problemy. Interesują. I to bardzo. Na początku pomoże Ci on nazwać to czego doświadczasz. Nazwę lub opis zyskają Twoje problemy czy trudności, ale szczególnie emocje, jakie są związane z Twoim przeżywaniem problemów, niezaspokojone potrzeby, na które wskazuje to jak doświadczasz tego co się dzieje. Problem pokazuje także co takiego jest ważne w Twoim życiu i na czym Ci zależy. Wszystkie te elementy zawierają się w diagnozie, do której formułowania zachęca TSR. To diagnoza Twoich potrzeb, wartości i ważnych aspektów, które chcesz polepszać lub rozwijać.

Problemy to w gruncie rzeczy nie konkretny stan rzeczy, ale nasz sposób doświadczania, są czysto subiektywne. Przykład? Utrata pracy. Dla jednej osoby to koniec świata- zawalenie się obiecującej kariery i pozbawienie jedynego źródła dochodu dla rodziny. Dla drugiej- uwolnienie się od toksycznego środowiska i więcej możliwości na rozwój własnej działalności. Picie alkoholu co wieczór. Dla osoby pijącej- żaden kłopot, ot zwykły sposób na odstresowanie. Dla domowników- rytuał przysłaniający wartościowy, rodzinny czas i przeszkoda w budowaniu dobrych relacji. Pomimo iż istnieją klasyfikacje pomagające nadać konkretnym zachowaniom miano zaburzenia czy trudności, to jednak ostatecznie wygrywa indywidualne, subiektywne poczucie danej osoby czy coś stanowi problem czy też nie.

Diagnoza również pełnić może różnorakie role. Jednej osobie słowa „ma Pan/i depresję” przyniosą spokój i gotowość do walki z obniżonym nastrojem („Wreszcie wiem z czym mam do czynienia! Chcę to zmienić!”). Dla drugiej- stanie się przykrą etykietą i usprawiedliwieniem braku działań zmierzających ku poprawie („No cóż… taki/a już jestem…”)

Na koniec dodam, że początkiem pracy zanim podejmiesz terapię jest tzw. diagnoza różnicowa. Na tym etapie bywa, że warto sprawdzić czy Twój problem nie jest związany np. ze stanem zdrowia lub innymi czynnikami, które należy wyeliminować przed lub w trakcie korzystania ze wsparcia terapeuty.

Jeśli uważasz, że klasyczna diagnoza jest Ci potrzebna- zanim zwrócisz się do terapeuty skieruj swoje kroki do psychologa klinicznego (diagnosty, który wykona wywiady oraz testy i być może zaleci dodatkowe badania) lub innej osoby właściwej do zdiagnozowania Twojej sprawy (np. odpowiedniego lekarza). Terapeuta TSR nie będzie Ciebie oceniać, ale jeśli chcesz aby pomógł Ci nazwać swój stan i zrozumieć sposób funkcjonowania- wyraź swoje oczekiwanie. Terapeuta wspierając Cię będzie po prostu równym Tobie towarzyszem w odkrywaniu rozwiązań.

Share this article

Comments are closed.